Baranya: Kovácshidai-tavak
Kovácshidai Tavak: A három - egykori tőzegkitermelésből kialakult - horgásztó. A legnagyobb területű az Új-tó (15 ha), ezt követi a Kertaljai-tó (12 ha), és a legkisebb a Szödönyi-tó (7,2 ha).
Baranya
Könnyen megközelíthető Pécsről az 58-as úton, Harkányon át, majd Vajszló felé haladva, a Kovácshida település határában található tórendszer. Szálláslehetőség a vízparti horgásztanyán adott, engedély a halőrházban válható. Halállománya változatos, számos, nagyméretű ponty, amur, csuka rejtőzik a tavakban.
Napijegy (a halőrnél váltható):
- Felnőtt: 2400 Ft
- Félnapos felnőtt: 1500 Ft
- Ifjúsági: 1200 Ft
- Csónak egész napra: 800 Ft
- Csónak félnapra: 400 Ft
A horgászat napkeltétől napnyugtáig tart.
Elvihető:
- 2 db nemeshal
- 3 kg egyéb hal
A tó jellemzői:
- Víztípus: egykori tőzegbányákból kialakított tavak
- Terület: 34,2 ha
- Átlagmélység: 1,5 m
- Fenékviszonyok: enyhén iszapos, egyenletlen
- Akadók: vízben hagyott facsonkok, bokrok
- Növényzet: parti zónában gyékény, nád, vízi tök
- Halak: ponyt, amur, kárász, csuka, süllő
A tóparton büfé üzemel egész napos nyitva tartással. A kijelölt területeken főzni szabad.
A horgászrend az egyesület valamennyi vizére érvényes:
1. Személyi és tárgyi feltételek:
- Tavainkon horgászni tárgyévre érvényes horgászokmányokkal, tagsági viszonyhoz kötött területi engedély birtokában, egyszeri tagdíj hozzájárulás(a továbbiakban napijegy) befizetésével, ill. tiszteletjeggyel lehet.
- Vizeink intenzíven telepítettek, ezért az országos területi engedélyeket nem áll módunkban elfogadni.
- Felnőtt horgász egyszerre 2 készséggel, botonként legfeljebb 3 horoggal,
- Ifjúsági és kedvezményezett horgász 1 készséggel, legfeljebb 3 horoggal,
- Gyermekhorgász 1, kizárólag úszós készséggel, azon 1 horoggal horgászhat.
- Gyermek területi, ill. napijegyet 14 év alatti személyek válthatnak, és csak felnőtt felügyelete mellett horgászhatnak.
- Szabványos méretű csalihalfogó háló használata megengedett. Etetésre, csalizásra, csak olyan anyagok használhatók, melyek a vizet, ill. a környezetet nem károsítják, élő csali esetén nem esnek a vonatkozó természetvédelmi törvények hatálya alá. Egy horgász naponta legfeljebb 5 kg etetőanyagot használhat fel. Ezt a mennyiséget a vizek állapotának függvényében a vezetőség ideiglenesen korlátozhatja, a korlátozás tényéről és mértékéről hirdetőtáblán ad tájékoztatást.
2. Horgászati idő :
- A horgászidény január 1.-jével kezdődik, és december 31.- ig. ill. jégvesztétől a jég beálltáig tart. Lékhorgászat csak szervezett formában, előre meghirdetett időpontban engedélyezett. Haltelepítéseket követően, versenyek alatt, halpusztulás vagy annak veszélye esetén a vezetőség a horgászatot egyes tavakon, vagy akár a teljes vízrendszeren korlátozhatja, ill. megtilthatja. A tilalom okát és időtartamát hirdetőtáblán közli.
- A nappali horgászidő egyesületi tagok részére napkeltekor kezdődik, és napnyugta után 1 órával ér véget.
- A napijeggyel horgászók horgászideje napkeltétől- napnyugtáig tart. Az egész napos napijegy 2400 Ft.
- Délutáni (fél) napijegy csak 12 óra után váltható, érvényessége napnyugtáig tart. Ennek ára 1500 Ft.
- A horgászidő a be, ill. kijelentkezést, a fogott halak bemutatását is magában foglalja. A napkelte és napnyugta időpontját a halőr állapítja meg, és írja ki az erre a célra rendszeresített táblára, vitás esetben mindenkor ez az irányadó időpont.
- Éjszakai horgászat kezdete napnyugta előtt 1 óra, vége napkelte után 1 óra. Éjszaka partról a „kertalja” és a „szödönyi” tavakon minden halfajra, csónakból valamennyi vízen kizárólag ragadozó halakra lehet horgászni.
- Éjszakai napijeggyel horgászni csak egyesületi tag jelenlétében, és felügyelete mellett lehet. Egy tag legfeljebb 2 fő vendéghorgászt hozhat magával, akikért teljes felelősséget vállal. Az éjszakai napijegy ára 2600 Ft.
3. Be- és kijelentkezés :
- Tagoknak, a horgászat megkezdése előtt, a halőrház bejárata mellett rendszeresített beíró táblán, a horgászni kívánt vízterület jelenléti ívén, érkezésük időpontját rögzíteni kell. Távozáskor a megtartott halakat a halőrnek be kell mutatni, a halak adatait, ill. a távozás időpontját a jelenléti íven rögzíteni kell. A jelenléti ívet akkor is ki kell tölteni, ha a tag nem tartott meg halat. A tagnak, a kíséretében lévő éjszakai napijegyes horgász nevét be kell írnia a jelenléti ívre „ÉNJ” megjelöléssel, és az általa megtartott halakat is rögzítenie kell. Amennyiben a tag a halőr szolgálati idején kívül érkezik ill. távozik, fogását értelemszerűen bemutatni nem tudja, a jelenléti ívet vezetnie ilyen esetben is kötelező.
- A napijegyes horgászok iratait a jegy kiadása előtt a halőr ellenőrzi, és azokat a fogási napló kivételével a horgászat befejezéséig tárolja. A jegyváltás tényét igazoló pénztárgépbizonylatot a horgász a horgászat végéig köteles ép állapotban megőrizni, ill. ellenőrzés esetén az arra illetékes személyek kérésére átadni. Horgászat befejezése után a halőr a megtartott halakat, és a fogási naplót a halőrháznál ellenőrzi. Amennyiben mindent rendben talál, valamennyi iratát átadja tulajdonosának.
4. Nem megengedett horgászmódszerek, eszközök és eljárások :
- Közgyűlési határozat értelmében tavainkon tiltott valamennyi műcsalis horgászmódszer, élő és döghalas pergetés, cincálás, mártogatás, kuttyogatás, a szerelékek behordása, halradar, és etetőhajó használata. Versenyek idejére
- A vezetőség fenti tilalmak, valamint a mennyiségi és méretkorlátozások alól ideiglenes felmentést adhat.
- A megtartott –szákban elhelyezett, megbilincselt, kikötött, stb.- halak cserélése szigorúan tilos.
5. Tér és időbeli korlátozások :
- Partról mindhárom tónak csak a halőrház felé eső oldala horgászható. Éjszaka az „új” tavon kialakított parti horgászhelyeken, a „kertalja” tavon, a kijelölt madárvédelmi területen március 1.-től augusztus 31.-ig, valamint a gátakon egész évben horgászni tilos. A partokon és a vizekben felállított tiltó és korlátozó táblák hatályát mindenkor figyelembe kell venni.
6. Méretkorlátozások :
- A tavainkból kifogott 25 cm-nél kisebb compó, 30 cm-nél kisebb, vagy 60 cm-nél nagyobb ponty, 40 cm-nél kisebb balin, 45 cm-nél kisebb csuka,
- 50 cm-nél kisebb amur és harcsa, mérettől függetlenül koi ponty nem tartható meg. Süllőkre méretkorlátozás nincs. A megfogott korlátozás alá eső halakat kíméletes horogszabadítás után haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe.
7. Mennyiségi korlátozások :
- Napijeggyel horgászók 2 db nemes halat tarthatnak meg, valamint 3 kg egyéb halat, melyben legfeljebb 2 db compó lehet
- Délutáni (fél) napijeggyel, ifjúsági napijeggyel horgászók 1 db nemes halat tarthatnak meg, valamint 2 kg egyéb halat, melyben legfeljebb 1 db compó lehet.
- Gyermek napijeggyel horgászók 2 kg egyéb halat tarthatnak meg.
- A tiszteletjeggyel horgászókra a teljes napijegyet, ill. éjszakai jegyet váltókra vonatkozó szabályok érvényesek.
8. Csónakok használatára vonatkozó szabályok :
- Az egyesület tulajdonát képező csónak bérlőjének vízre szállás előtt meg kell győződni a csónak és az evező épségéről, a rögzítéshez szükséges eszközök meglétéről. A horgászat végeztével a csónakot a parti kikötési pontokhoz biztonságosan rögzíteni kell, belsejét ki kell takarítani, az evezőt le kell adni a halőrnek. A csónak állagában okozott károk helyreállításáért a bérlő teljes anyagi felelősséggel tartozik.
9. Közlekedésre vonatkozó szabályok
- A horgászok járműveikkel csak a kijelölt parkolóig közlekedhetnek, onnan gyalogosan közelíthetik meg a halőrházat, ill. a horgászhelyeket. A parti úton csak az út menti földterületek tulajdonosai, a horgásztanya igénybevevője, valamint a vezetőség által kiadott behajtási engedéllyel rendelkezők közlekedhetnek, a parton horgászók zavarása nélkül.
- Kivételes, méltányosságot igénylő esetekben a halőr alkalmi behajtást engedélyezhet. Fenti szabály értelemszerűen nem vonatkozik a közfeladatot ellátó szervek, közüzemi szolgáltatók, a területen munkát végző vállalkozások járműveire.
10. Környezetvédelmi szabályok :
- A vízpartok megbontása, a növényzet kivágása, a nádfalakba csónakkal való behatolás, az élővilág szándékos zavarása nem megengedett. Tilos a járművek mosása, vagy bármilyen környezetet szennyező javítás végzése, a szemetelés, a szemetes helyen történő horgászat. Tüzet rakni csak a kijelölt helyeken, a tűzvédelmi előírások betartásával lehet. A tavak partján sátort felállítani (kivéve bojlis sátor), a tavakban fürdeni, belsőégésű motorral ellátott csónakot használni, stéget vagy egyéb állást létesíteni tilos. Kutyát sétáltatni, ill. tartani csak pórázon lehet, nagytestű eb esetén szájkosár használata kötelező. A horgászat befejezése után a tavakban jelölőbója , csónakkaró nem hagyható
11. Vegyes rendelkezések :
- Éjszaka a horgászhelyet, ill. a csónakot jól látható módon ki kell világítani. Amennyiben a part ki van világítva, az egyéni kivilágítás nem kötelező.
- Tavainkon foglalt hely nincs. A horgászat során bekövetkező balesetekért egyesületünk felelősséget nem vállal.
12. Eljárás szabálysértés esetén :
- A horgászrend megsértése, a társadalmilag általánosan elfogadott normáktól való súlyos eltérés esetén a vétkes az ellenőrző személy felszólítására a horgászatot köteles befejezni, okmányait adatfelvétel céljából átadni.
- A szolgálatban lévő halőr az esetről jegyzőkönyvet vesz fel, ill. feljegyzést készít, melyet saját tag esetén egyesületünk Fegyelmi Bizottságához, napijegyes horgász esetén egyesületének, ill. a megyei Halászati és Vadászati Felügyelőségnek megküld további eljárás végett.
- Felhívjuk a horgászok figyelmét arra, hogy a halőrök közfeladatot ellátó személynek minősülnek, így utasításaik figyelmen kívül hagyása, a velük szemben tanúsított ellenállás, esetleg tettlegesség súlyos következménnyel jár.
- A jelen horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a MOHOSZ Országos Horgászrendje, ill. a Halászatról és Horgászatról szóló törvény előírásai az irányadóak.
Kezelő: BCM Horgászegyesület
Elérhetőség: halőr: 06/20-2309097
Weboldal: Kovácshidai-tavak