Irány a mederfenék
Jelen cikk ötlete egy verseny felkészülés közben született meg. Tomboló kánikula volt már hetek óta, a tavak vízszintjei folyamatosan apadtak, míg a vízfelszín hőmérséklete egyre csak emelkedett. A halak jellemzően ilyenkor elemelkednek a mederfenékről és felszín közelében a legaktívabbak. Az írás címe nem tévedés, ilyen körülmények közt szerettünk volna a mederfenéken kapást kicsikarni. Mutatjuk hogyan csináltuk.
Joggal felmerülő kérdés, hogy miért a mederfenéken szeretnénk halakat fogni, mikor a bevezetőben elhangzott, hogy a halak a vízfelszín közelében aktívak?
Nos, a válasz egyszerű. Ha a cél-uszonyosok vevőek a bevetett praktikákra és valóban a mederfenékre csalhatók, sokkal gyorsabban és egyszerűbben lehet belőlük nagy mennyiséget fogni versenyen, a vízközti horgászattal szemben. A továbbiakban minden bemutatandó praktika a mederfenéken történő hatékony horgászatot szolgálja.
A horgászat helyszíne a Domolosi-tó volt
Minden a helyén
Az alkalmazott végszerelék a versenyszabályzatnak megfelelően a következőkből állt: egy végtelenségig gubancgátló csövön csúszó kosár alul egy forgóval megütköztetve (a kosár és a forgó közé egy gumigolyó került beiktatásra), amelybe az előke került. A kosár mérete 25 grammos volt, hogy a vízbe való beérkezés után minél gyorsabban a fenékre érjen szerelékünk.
Irány a mederfenék
50 centiméteres horogelőkével
A horogelőke semmilyen esetben sem volt hosszabb 50 cm-nél, szintén a gyors mederfenékre érést szolgálva. Minél hosszabb az alkalmazott horogelőke, vízközti süllyedése annál tovább tart. 0,13-as előkére kötve Gamakatsu 1312F típusú horgot használtunk 14-16-os méretben. Az említett horogtípus anyagában vastagabb, a többi vékony húsú keszeges horoghoz hasonlítva, ismételten a gyorsabb süllyedést szolgálva.
Csalogatóanyagok kavalkádja
Etetőanyagként egy rendkívül nehéz szemcséjű, sok fluo morzsát és pelletet tartalmazó gazdag pontyos keverék került bevetésre (TOP MIX Color Carp). Bekeverés után minden egyes alkotóeleme biztosan a fenéken terült el, oda csalogatva a célhalakat. Használtunk még konzerv csemegekukoricát vízben áztatva, a lebegő szemek elkerülésére. Élő csali repertoárban pedig piros „fullasztott” és vegyes színű élő csontit.
Alapozáskor csemege és csonti is került bőven a kosárba
A dobótávolság...
... 21 méter volt
15 ilyen tartalmas bomba került bevetésre
Az uszonyosok hamar értékelték igyekezetünket. Szép ütemesen érkeztek a dévérkeszegek.
Egy szép dévér
Volt amelyik mélyre „nyelte” a csalit
Termetesebbek és...
...szerényebbek is horogvégre kerültek
A taktika még egy aranyhalat is elcsábított
A kigondolt és felépített stratégia hatékonyan működött az 5 órás horgászidő alatt. Kánikulában is sikerült közel 6 kg-os zsákmányra szert tenni. Azonban a zárszó előtt még kitérnénk a felkínált csalikra és a felkínálás módjára. Utóbbit gyakran kellett változtatni, mert hiába a sok mederfenéken dolgozó csábító falat, a pikkelyesek rendre el-elemelkedtek onnan. Azonban egy látványosabb csalival sikerült visszacsábítani őket.
Egy szem csemege egy csontival, a csonti színét variálva jól működött
Kapástalan időben 2 szál „fullasztott” és 2 szál mozgó csonti volt a favorit
Ha lassabban akartuk a csalit „süllyeszteni” 1-2 szál csontit is alkalmaztunk, két szál esetén mindig eltérő színben
Reméljük sikerült praktikus ötletekkel szolgálnunk, amit Ti is alkalmazni tudtok horgászataitok során. Találkozunk legközelebb.
Írta: Berkics Balázs és Jobszt Krisztián
Képek: Jobszt Krisztián