Tippek folyami horgászoknak
A folyami horgászat más technikát igényel, mintha tavon horgásznánk. Mire érdemes figyelni? Tippek kezdőknek és profi horgászoknak.
Mit érdemes tudni a folyami horgászatról?
A folyami horgászatnak három lehetséges módja van, mégpedig horgászhatunk a tópartról, a tóba gázolva, vagy amennyiben a folyó sodrása és mélysége engedi, csónakkal is. Azokról a halakról, melyeket a folyókban találhatunk érdemes tudni, hogy az adott folyóban honosak-e, esetleg épp az adott időszakban keresik fel az ívóhelyet, vagy vándorolnak-e éppen. A folyami horgászathoz speciális orsót vagy csalit érdemes használni, hiszen a sodrás lényegesen erősebb, mint a tavi horgászat esetében.
Érdemes megfontolni az azt, hogy a folyónak mely szakaszát választjuk horgászatunk helyszíneként. Azok a szakaszok, melyek város közelében vannak, mindenképp kerülendőek, mégpedig egyrészt a víz szennyezettsége, másrészt a vízhiány miatt. Utóbbi probléma azonban nemcsak városok közelében jellemző, az iszap és az üledék lerakódása is okozhatja. Egy horgásznak mindig szükséges tisztában lennie azzal, hogy az adott folyónál, az adott szakaszon milyen szabályok és törvények érvényesek, hol és mire szabad horgászni, hol és mire nem.
Forrás: guildtravel.com
Tippek és technikák, melyek megkönnyíthetik a folyami horgászást
A folyami horgászat remek lehetőség olyan horgászok számára, akik ismerik a folyó lehetőségeit és veszélyeit, hiszen rengeteg típusú hal lelőhelye lehet még akár egy kisebb patak is. A következő tippek és technikák segítsenek abban, hogy jobban megértsük a folyami horgászat metódusát, valamint irányt mutassunk.
1. A polarizált szemüveg előny!
Teljesen mindegy, milyen típusú folyóban horgászunk, a polarizált szemüveg képessé tesz arra minket, hogy átlássunk a vízen, megakadályozva a Nap visszatükröződését a vízfelszínről, mely vakító hatása mellett képtelenné tesz arra minket, hogy belelássunk a vízbe. Ha ennek segítségével azonban látjuk, hol vannak a halak, könnyebben felderíthetjük azt a helyet, ahol érdemes horgásznunk.
2. Használj csalihalat!
Egy nagyon hatékony módja a horgászatnak, ha csalihalat használunk, amit hagyunk lemenni a vízfenékre és ott úszkálni. Csalik közül többféle típusú is alkalmas erre, ami leginkább természetesnek hat. Azonban érdemes meggyőződnünk arról, hogy az adott csalit a víz folyásának megfelelő irányba úsztatjuk, és nem vele szemben.
3. Keressük meg a folyó holtágát!
Sok típusú olyan folyami hal létezik, mely nem szereti a nagy sodrást. Tökéletes példa erre a fekete sügér, ami természetes környezetében leginkább a folyók holtágában lelhető fel, Magyarországon azonban leginkább telepített horgásztavakban találkozhatunk vele.
4. Keressünk vízinövényeket a folyóban!
Ha a folyóban található nyugodt terület, ahol található vízi növényzet, akkor nagy valószínűséggel remek helyet találtunk horgászatra. A vízinövény azonban nem túl gyakori egy folyóban, azonban a halak ott gyülekeznek rajba, amennyiben található ilyen nyugodtabb terület. És ahol nyugodt a folyó, ott valószínűleg növényzet is kialakul. Ne lepődjünk meg, ha esetleg egy óriási halszörnyetegre bukkanunk ezen a területen, itt a leggyakoribbak, amennyiben találhatóak ilyen típusú halak a folyóban.
5. Horgásszunk sziget közelében!
Rengeteg olyan folyó van, melyben találhatunk kisebb-nagyobb szigeteket. Ennek közelében, a sekély részben gyakran találhatóak szép halak, melyeket érdemes kifogni. Azonban legyünk óvatosak, mikor a folyóban gázolva szeretnénk megközelíteni a szigetet, hiszen, még ha gyenge is a sodrás, egy folyóról van szó, ahol bármikor akár a semmiből jöhet egy nagyobb hullám, mely akár lefelé kezdhet sodorni a folyón!
6. Beszéljünk a helybéliekkel!
Mikor egy olyan folyószakaszon szeretnénk horgászi, ahol eddig még nem tettük, érdemes felkeresni egy közeli horgászboltot, vagy beszélgetni a helyi horgászokkal, ugyanis a folyók esetében szakaszonként más-más körülményekkel találkozhatunk. A tapasztaltabb helyi horgászok adhatnak útmutatást, tanácsokat, az adott folyószakasz jellemzőiről adhatnak ismertetést. A folyó adott szakaszában a halak tartózkodási helye függhet az időjárástól vagy a Holdtól. Ennek tekintetében is érdemes egy helybéli tanácsát kikérni.
Forrás: social.swiftpage.com
Horgásszunk biztonságosan a folyamokban is!
Mikor folyóban horgászunk, ajánlott követni az alapvető biztonsági intézkedéseket, hogy megelőzzük az esetleges baleseteket! Nagyon fontos, hogy tudjunk úszni, és ugyanolyan fontos, hogy ismerjük a módszert, hogy kell úszva kihúzni személyt a vízből. Ha folyóban gázol, figyeljen a sodrásra, valamint győződjön meg arról, hogy a megfelelő gázlóruhát viseli, valamint az öv megfelelően van-e meghúzva, ugyanis amennyiben úsznia szükséges, vagy egy hirtelen hullám következtében a vízbe merülne, ne jusson be a víz a ruha alá.
Amennyiben csónakkal horgászunk, mindenképpen tartsuk be az alapvető csónakhasználati szabályokat, figyeljünk a folyó mélységére és sodrására, ugyanis egyes folyóknál ez gyorsan változhat. Mindig figyeljünk az adott folyószakaszra vonatkozó szabályok betartására, a tilalmakra, és egyéb horgászati ajánlásokra.
Forrás: fishingtipsdepot.com