Lebegő bojli használata - Miért, mikor és hol?
Mikor és miért használjuk? Christopher Paschamanns horgász nagyszerű beszámolója a tapasztalatairól.
Lebegő bojli használata
Milyen lenne a modern pontyhorgászat a lebegő bojlik nélkül? Vagy a külömböző végszerelékek és kiegészítő eszközök nélkül?
Kevésbé bonyolult – talán. Kevésbé sikeres – mindenképp! A legtöbb horgász használ lebegő bojlit anélkül, hogy belegondolna, milyen előnyökkel vagy hátrányokkal jár alkalmazásuk. Pedig a csalik használatát rengeteg dolog befolyásolhatja: a víz alatti környezet, a fenék szerkezete, az évszak, a fényviszonyok, a hal táplálkozási szokásai, vagy a horog, amit használok. Ezért ez az írás azzal foglalkozik, hogy mikor és miért használjunk lebegő bojlit.
Először is: mi a lebegő bojli fő előnye a süllyedővel szemben? Ez könnyű: a horog sokkal jobb pozícióban van, közvetlenül a csali alatt, készen az akadásra, ráadásul a kikönnyített csalikkal csökkenthetjük a külső akadás lehetőségét.
Tavasz
Tavasszal, ahogy mi is, a halak is aktívabbak lesznek. De ez nem jelenti azt, hogy a pontyhorgászok dolga könnyebb lenne. Ilyenkor gyakran szembesülünk azzal a problémával, hogy a táplálék, amit kínálunk nekik nem kelti fel az érdeklődésüket. Amit ilyenkor tehetünk, hogy kihasználjuk a ponty egyik jellegzetességét, a kíváncsiságukat. És mi keltené fel jobban az érdeklődésüket, mint pl. egy sárga ananász ízű fluo pop-up bojli? Tudom, sok ember most a szemét forgatja, az ananász hallatán, de higgyenek nekem, megér egy próbát. Van valami az ananász-ízesítésben, ami nagyon vonzza a pontyokat, nekem és barátaimnak is számtalanszor bevált, főleg tavasszal.
Nyár
Ha a munka otthon vár, de az idő még megenged egy pár órás horgászatot, máris könnyebb dolgainkat elintézni pár erős nyári ponttyal való küzdelem után. Ilyenkor egyébként nincs hatékonyabb módszer, mint a "swim hopping". Egy módszer, amibe néhány nyárral ezelőtt botlottam. A nyári hőségben sétáltam, a radar semmit nem jelzett, amíg találtam egy jó halrajt, mindegyik 20 kiló körül, a nap sugarai elől egy fa ágai alá menekültek. Csendben visszamentem a felszerelésemért, felkötöttem egy C2-es horgot, és egy világos piros eper-ízesítésű bojlit, majd visszalopóztam a halakhoz. Alig hogy bevetettem a csalit, pár perccel később egy 11 kilós ponty akadt a horgomra, amit egy kilenc kilós követett. Nem rossz! Pár nappal később ugyanezt megismételtem a barátommal, Christiannal. Safety bolt végszereléket használtunk az ágak alatt, fejenként két bottal. Kevesebb, mint egy óra alatt két halat fogtunk, majd még kettőt egy másik helyen. Szép fogás volt!
Zátonyon
Ha folyók által felhalmozott kavicságyas területen horgászunk, akkor egyértelmű, hogy ott kell horgásznunk, ahol a zátony a mélyebb vízzel találkozik. Miért? Mert itt a ponty sokkal több táplálékot talál. Ha ilyen helyen horgászom, akkor mindig helyezek csalit erre a pontra. De az biztos, hogy egy bojlit a zátony legmagasabb pontjára is helyezek, körülbelül 5-10 cm-rel a fenéktől. A mélyebb pontok után kutató halak átúsznak a zátony felett, és gyakran már itt ki lehet fogni őket.
Iszapos fenék felett
A ponty gyakran figyelmen kívül hagyja a bojlit ha iszapos mederrel van dolgunk, ugyanis itt neki az a természetes, ha úgy keresi a táplálékot, hogy a szája az iszapban van. Hogy felkeltsem a hal érdeklődését, egy nehezéket kötök a hajszálelőkére a bojli alatt, ami így lassan süllyed lefelé, mintha nem lenne súlya. Ehhez normális fenekező csalit használok, hosszú hajszálelőkével a C2-es 6-os horog alatt.
Túlcsalizás
A lebegő bojlinak hátrányai is vannak. Egy szituáció van, amiben nem ajánlom a lebegő bojli használatát, és ez a túlcsalizás. Mi az? Évekkel ezelőtt a túlcsalizás volt a francia tározókban a siker kulcsa. A halak gyorsan tanultak, és az eredmények eltűntek. Ezután a horgászok egy vagy kevés csalit használtak. Ami még rosszabb, hogy a halak ezt is hamar megtanulták. Manapság az emberek kevés csalit használnak, kevés eredménnyel. Gyakran a túlcsalizás újra működik. Nagy területen helyeztünk el jó minőségű bojlikat nagy számban, és ez remek fogásokat eredményezett. De a lebegő bojli itt haszontalannak bizonyulhat. A pontyban bizalom alakul ki a fenéken lévő szabad bojlik iránt, nem a lebegő iránt. Ezért ebben a szituációban a süllyedő bojli a kulcs.
Forrás: prologicfishing.com