Téli süllők folyóvízen
Egy újabb írás jelent meg Vicze Dávid "tollából". Ezúttal a téli süllők kergetésének rejtelmeibe igyekszik beavatni az e témában még kevésbé tapasztalt horgászokat ráadásul folyóvízen.
Süllőzés folyóvizen télen
Az írásomat azzal kezdeném, hogy aki az általam leírtakból akar megtanulni süllőt fogni az nyugodtan abba is hagyhatja az olvasást, mert tanulni ezt a „szakmát” egy életen át lehet. Persze, ha pár jó ötlettel tudok segíteni a tapasztalatlanabb pergetőknek az sosem hátrány. Ahány víz annyi szokás. Van ahol a süllőt buta halnak tartják, mert „bármire odavág, ha elhúzod előtte”. Ez nyáron igaz is lehet és nagyon könnyűnek hangzik, de azért ezt csak azok jelenthetik ki magabiztosan akik tudják olvasni a vizet és nem meggondolatlanul kezdik el suhogtatni a pálcát. Elég egyet is dobni, csak jókor, jó helyen, jó időben. Itt is sok az ellentmondás a horgászok között, de én még a régi iskolát képviselem, tehát macska módjára a legnagyobb csendben mozgok a vízparton, minimális lámpa használattal. Ha nem is mindet, de az öreg süllőt biztosan elugrasztjuk, ha nem vagyunk kellően körültekintőek…
Viszont mi a helyzet télen? A szerencsésebb sporttársak beülnek a csónakba, leradarozzák a pályát, megkeresik a töréseket, búvóhelyeket és nem „vakon” dobálnak. Kétségkívül jó eredményeket lehet elérni így. Viszont, ha valaki nem ilyen szerencsés és partról kell megkeresnie a tüskéshátúakat, akkor kicsit más hozzáállás szükséges. A legfőbb erénye a téli süllőpergetőnek a végtelen türelem. Hiába dobáljuk, sodratjuk a gumit a legígéretesebb helyeken, ha nem áll ott a hal. Lehet, hogy sokszor csak pár percig kéne még a helyet erőltetni, de az elgémberedett ujjak és az átfagyott lábak az autóba, majd haza kényszerítik a pecást. Persze ilyen esetben egy éles rávágás vagy egy szép süllő megfogása a legkeményebb házi pálinkánál is jobban felmelegíti az embert.
A hideg vízben, mint sokan mások én is előszeretettel használom a különböző plasztik csalikat, ezekből is a kopyto-típusra hajazókat. A lehetőségek végtelenek, mindenkinek megvan a maga kedvence, amit egy jól felszerelt horgászboltban (lásd Rácvárosi:D) könnyen beszerezhet. Partról igyekezzünk megkeresni a mélyebb meglassuló részeket, ezek nagyobb eséllyel tarthatnak halat. Felesleges a nagyon gyors szakaszokat 20-30g-os fejekkel bombázni, mert a kellő mozgást nem tudjuk kihozni a csaliból és a süllő is hülye lenne egésznap a húzós vízben tartózkodni. Ha olyan részt találunk, amit 7-10g-os fejjel kényelmesen le tudunk tapogatni, ott már esélyünk van a süllővel való találkozásra. A Dráván általános véleménye a baráti körnek az, ha valahol keszegmozgást látunk a süllő előbb-utóbb meg fog jelenni, tehát érdemes nyitott szemmel járni. Sokszor a part menti 3-5 méter széles sávban kapjuk az ütést, amikor a víz már szépen kitolta a csalit és megkezdjük a bevontatást. Az egész téli peca olyan, akár egy lassított felvétel. Izgő-mozgó sporttársaknak sosem lesz a kedvence, mert azt a pár kapást igen nehéz kicsikarni. Az általam alkalmazott technika a Dráván az, hogy közel merőlegesen dobok és hagyom ledöccenni a csali, majd szépen türelmesen görgetem a sodrással, néha bele-bele pöccintve. Aztán amikor a parttal kb. 30 fokos szöget zár be a zsinór elkezdem nagyon óvatosan visszahúzni, ügyelve arra, hogy ne akadjak el a bedőlt fák ágaiban. A dobás hosszával szabályozzuk a meghorgászni kívánt rész nagyságát. Gyakorlatilag, kellő türelemmel legyező alakban egy 10-15 dobásból végig pásztázhatunk egy állást. A nyáron amurózó, fenekező placcokon kitűnően alkalmazható ez a technika egész jó eredménnyel.
A nyáron bevált helyeket, oldalkövezések és kőgátak környékét is érdemes megemlíteni. A kövek mögötti mélyebb langók, a homokpadok hirtelen törései, valamint a ráfolyási oldal elvágó vize tarthat egy-két ragadozót. A fentebb leírt óvatossági tényezők (minimális fény, óvatos mozgás) itt igazán lényegesek, mert egy véletlen vízbe gurult terméskő aznapra igencsak lecsökkenti a halfogás esélyeit. A sodrást kihasználva itt elég lehet a 3-5-7g is a csali méretétől függően. Ha a kővégről túl tudunk a homoktörésen és a törés felett a kis fejnek köszönhetően meg tudjuk „lebegtetni” a gumit, kevés süllő fog tudni ellenállni. A kapások agresszivitása a lassan vontatott csalira, még a nyári halakénál is komolyabb, gyakorlatilag elhibázhatatlan. Ha az elméleteinket átültetjük a gyakorlatba és mindezt a kék farkúak is értékelik, akkor nyugodtan elfoghat a büszkeség, persze normális kereteken belül. A horgásztársak ugratása elengedhetetlen kelléke egy sikeres napnak és ezt mindenképp közös sikerként könyveljük el!
Az idei szezonban sikerült pár szép süllőt fognom a fentebb leírt helyeken és technikákkal. Ajánlom minden elvetemült horgásztársnak, hogy ha van lehetőségük, próbálják ki ezt a semmi máshoz nem hasonlítható hangulatú módszert, de mindenképp rétegesen öltözzenek és mint tudjuk a sapka a sál és egy termosz meleg tea elengedhetetlen a cseresznye szedéshez:D…
Írta: Vicze Dávid
Fényképezte: Vicze Dávid és Szatmári Sándor